СТМ, як СМТ, тільки ще крутіше!

теґи: 2013, Ворзель, СТМ, творча молодь

«Може, віруючі?» ― питали місцеві. «Творча молодь!» ― уточняв Ростислав Семків. «Ололо!» ― відповідали ми.

Знову майськими днями, а ще точніше на початку травня, у Ворзель злетілися з усіх куточків неньки-батьківщини реактивно-креативні на Семінар творчої молоді (ні, не у 3D :)  Юнаки та юнки, хто вперше, хто вже уп’яте, ділилися власними думками та ідеями, тричі на день набиралися ваги/снаги (потрібне підкреслити) у їдальні бази «Енергія», мучили кота Ваську, який встиг офіційно стати першою ворзелівською кінозіркою, рятувалися від комарів міцними настоями, рятували хрущів та співали пісень до останньої зірки.

ОксанкаГаджій: «СТМ для мене став чимось схожим на повернення додому. Хоча я більшість людей не знала, але за духом, а потім, як виявилось, і за інтересами і способом життя вони мені були як сім’я. Це щось схоже на літній табір дитячий, от тільки відмінність у тому, що про «друзів» з табору забуваєш практично одразу по приїзді, а зв’язки отримані на СТМ залишаються надовго. Я їхала туди у якості молодого поета, але час проводила геть нестереотипно не бухала, не лінувалась, не тусила. Практично всі 5 днів, більшість часу ми із ще кількома людьми з команди «зелених» знімали фільм. Ми мало спали, мало відвідували семінари і мало спілкувались з іншими. При цьому я отримала масу задоволення і навряд би захотіла провести час по-іншому, навіть якби була можливість. Та й фільм вийшов не лажовий і ми перемогли) При чому зелені перемогли у всіх можливих змаганнях, і я в складі команди «Антананаріву» ще й перемогла у брейн-рингу, тому їхала з семінару з відчуттям себе абсолютним чемпіоном), що, зрештою, теж позитивно».

Як і обіцялося, було багато круглих столів на найрізноманітніші теми. У перший же день семінаристи говорили про українську національну ідею ― реальність це, чи можливість? Модератором був молодий поетполітолог Андрій Шийчук. Уже в стінах Ворзельського, назвемо його БК, учасники мали можливість послухати і подискутувати про «Русский мир» як гуманітарний та політичний дискурс, який модерував Максим Майоров, визначити «політиками народжуються, навчаються, чи стають випадково?» (чи вони Максим Кицюк?), модератор ― Віталій Паздрій; «Ґендерні війни: новий наступ патріархату на права людини в Україні», розповідала-модерувала Тамара Марценюк; «Мультилінгвізм в Україні та світі», який почався приємним масажем від Сергія Солтиса та «Сучасне мистецтво в Україні ― актуальність, соціальність, інтеграційність», модерований Ярославом Мінкіним.

Також під час ворзелівських вакацій відбувались брейн-ринги, політична гра, поетичні ватри, футбол, проекти, крейзі айдіас і багато смерек та свіжого повітря. Та найголовніше ВАУ було від І. Патронник та М. Кицюка, які у рамках цьогорічрозпочатого Вільного альтернативного університету розповідали про глобалізацію як світовий процес та його впливи на Україну, а також про історію та теорію ненасильницького спротиву.

ВасильКарп’юк: «Як і попередні чотири семінари, на яких випадало бути, цей мені вельми сподобався. Багато друзів, багато нових людей. Багато спільного часу. Цікаві денні круглі столи на всілякі розумні теми і карколомні нічні прямокутні ― на теми феєричні музично-поетичні. Крім того, цей семінар видався продуктивним і з творчого боку ― ми з другом Богданом Ославським написали пісню, яка, здається, всім на семінарі сподобалася, як і її таємне натхнення. Отже, хочу знову на семінар».

Прем’єр-міністр ув’язнена у камері №3, президент СТМ склав свої повноваження і вийшов із партії «Свіжа кров», червоні скооперувались із зеленими і законопроект «ЧасЗет» отримав більшість голосів виборців. Був навіть прототип Олега Ляшка, правда з граблями, а не вилами. Політична гра була не на жарт політичною, коли ти забував, що діло твориться у Ворзелі, то можна було подумати, що справжнісінька тобі ВР. А ще провокації, інтеракції та різноманітні терористичні акції.

МаксимКицюк «СТМ 2013 ― це щорічне зібрання молоді зі всіх регіонів України, різних поглядів та професій. Загалом збірка поділяється на митців та політологів, що намагаються увесь цей час Семінару порозумітися на певних питаннях. Цьогоріч семінар відвідало доволі багато ФРІшників».

Для ЗБГ (Загальна Банальна Ерудиція):

ФРІ or «Фундація Регіональних Ініціатив» ― яскрава, гучна та дуже важлива ланка в історії розвитку Українського молодіжного та громадянського суспільсва. Громадська організація, яка об’єднує більше ніж 700 молодих людей з усіх областей України. Ми називаємо її просто ― ФРІ. Ми любимо її, бо ми робимо ФРІ власними руками та ідеями. Ми знайомимо та знайомимось. Навчаємось та навчаємо. Ми ― ФРІшники. ФРІшники займаються культурним дозвіллям, мистецтвом, екологією. У ФРІ не забуваємо про освіту в усіх напрямках ― від медіа до правил «спілкування» з міліцією. І, звичайно, ФРІшники, як ніхто інший, слідкують за подіями в Україні та світі. Детальніше читай на сайті http://fri.com.ua/.

Журналістська команда від кожного з факультетів готувала випуск новин (стінгазети уже не в моді). Підбірка новин від ТРК «Під кущем» була дуже актуальною, оскільки це найвигідніша локація для спостереження; Слива-ТБ вирізнилися добрими інтерв’ю, а «Хрущ на антені» від «червоної» команди здивував зйомкою у найпікантнішому місці бази ― жіночому душі. Спонтанні зйомки та цікаві коментарі, висвітлення найзлободенніших проблем, швидка реакція на події, детальна обробка/переробка інформації та її аналіз ― такі от наші ЗМІ.

І все ж цікаво, як Максим Кицюк ставиться до моркви ― цього життєво важливого продукту, насиченого каротиноїдами?

ЛюбовБагацька: «Дуже цікаво спостерігати за тим, як змінюється Семінар творчої молоді та люди, які на нього приїжджають. Наприклад, за останні 5 років склад учасників змінився дуже сильно. Що цікаво: все більше «семінаристів» позиціонують себе як політологи, але при цьому поводяться як поети, і ця теза підтверджується на першій же поетичній варті. Щодо медіа, які я модерую останніми роками, то вони розвиваються не так активно і швидко, як, наприклад, фоторомани, що вже переросли в короткометражки. Газети  довго були газетами, доки минулого року комусь не встрелило обійти  конкурентів і зробити теленовини. Задум не вдався через неможливість  змонтувати відзняте, але цього року ми вже збирали плоди минулорічних ідей. Щодо політичної гри ― то вже багато хто помітив, що вона передбачає ситуацію в Україні. Хочеться вірити, що і цього року буде так само :)»

Також на СТМ стався прорив у вітчизняному кінематографі! На зміну фотороманам прийшли повноцінні short films, зняті за запропонованими новелами. «Маша» від факультету «червоних», де голлівудськими зірками відчули себе Василь Карп’юк та Марія Придьма, «Говори» від факультету «синіх», де грала першу скрипку Олена Герасим’юк та «Who’s there?» від «зелених» (у головній ролі Смерть), якому і дісталися лаври. У зйомках були задіяні практично усі можливі предмети та людські ресурси, які можна було дістати легальними та нелегальними способами.

ОлегЛимарук: «СТМ-2013 зробив нам справжній подарунок: особисто я давно хотів спробувати щось зафільмувати, хоча б на рівні початківця. І саме у Ворзелі в мене з’явилась можливість не просто виділити на це час, а ще й знайти групу однодумців, з якими ми стали справжньою командою. Тому, не знаю як для кого, а для нашої невеличкої творчої групи цей конкурс тільки розпочався. Я вчуся працювати з відео та фототехнікою та монтажем, читаю фахову літературу. Ми плануємо збиратись таким саме складом протягом року, і вже є ідеї щодо подальшої діяльності».

Цьогоріч на СТМ спостерігалися різного роду аномальні явища: зникала вода у душі, поети шаманили біля вечірньої ватри, дивні помаранчеві овочі блукали нетрями бази, невідомі білоруські об’єкти, що намагались проникнути на дискотеку… Особливу увагу привернув замах на золоту творчу молодь посеред поетичного вечора. Якби не спритність та відвага семінаристів, ми могли би не насолодитись поезією Олега Коцарева, Дмитра Лазуткіна, Павла Коробчука, Мідної, Романа Романюка, Карини Тумаєвої, Лесика Панасюка, Оксани Гаджій, Ірини Загладько, Михайла Жаржайла, Олени Герасим’юк, Василя Карп’юка та «Бобовати» і ще багатьма молодими і перспективними. Але, на щастя, усе завершилося якнайкраще.

РостиславСемків: «Семінар творчої молоді видавництва «Смолоскип» від початку мав на меті створення середовища, яке б сприяло вільній дискусії та розвитку креативного потенціалу молодих людей, котрі щороку приїздять на цю подію із, фактично, усіх куточків країни. Існує система відбору, про яку, як і про сам Семінар, можна детальніше дізнатися з нашого сайту www.smlolskyp.org.ua Проте, якщо коротко, то трохи старші, учасники колишніх семінарів, запрошують на Семінар молодших, з якими бачать цікаве спілкування та творчу роботу. Упродовж принаймні останніх 5 років СТМ продовжує ставати все більш організованим, інтенсивнішим у роботі та спілкуванні, а також все більш технологічно розвинутим».

Тож операція під кодовою назвою «СМТ Ворзель 2013» відбулася, залишається згадувати, переварювати і продукувати ідеї на майбутнє.

СТМ 2013, ВорзельКО
СТМ 2013, ВорзельКО
СТМ 2013, ВорзельКО
СТМ 2013, ВорзельКО
СТМ 2013, ВорзельКО